Kontrola dostępu
Budownictwo jednorodzinne
W przypadku budownictwa jednorodzinnego najlepszym rozwiązaniem jest instalacja wideodomofonu.
Więcej informacji o tych rozwiązaniach znajduje się tutaj.
Biura i przemysł
W pomieszczeniach biurowych kontrola dostępu to przede wszystkim czytniki kart / klawiatury kodowe, lub panele łączące oba rozwiązania. Obecnie coraz większą popularność zyskują rozwiązania oparte na łączności bezprzewodowej, gdzie np. do otwarcia drzwi potrzebne jest tylko zbliżenie się osoby posiadającej przy sobie odpowiednią kartę lub nawet smartfon wyposażony w technologię Bluetooth.
Obiekty specjalne
W obiektach o podwyższonym poziomie kontroli typ urządzeń narzucają wymagane standardy zabezpieczeń. Kontrola dostępu w takich miejscach to najczęściej czytniki kart procesorowych połączone z klawiaturą kodową, oraz nowoczesne urządzenia kontroli biometrycznej – skanery linii papilarnych, skanery siatkówki.
Czytniki kart, klawiatury, zamki szyfrowe
Systemy czytników kart stosowane są przede wszystkim w pomieszczeniach biurowych, o dużym natężeniu ruchu, gdzie wymagana jest kontrola dostępu do pomieszczeń oraz rejestracja przemieszczania się pracowników. Zamiennie często stosowane są zamki szyfrowe, pozwalające na dostęp po wprowadzeniu indywidualnego kodu użytkownika, lub rozwiązania łączące obie te metody autoryzacji. Systemy te pozwalają, oprócz oczywiście samej kontroli dostępu, na raportowanie i sprawdzenie listy zrealizowanych wejść / wyjść z obiektu. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możemy sprawdzić godziny wejść / wyjść poszczególnych osób, historię przebywania personelu w określonych segmentach budynku.
W obecnych czasach rośnie ilość zastosowań urządzeń przenośnych, terminali mobilnych, jakimi są np. tablety czy smartfony. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów montujemy również systemy zarządzania dostępem przy użyciu tej technologii. Przykładem zastosowań może tu być akceptacja dostępu do pomieszczeń po wykryciu autoryzowanego urządzenia znajdującego się w pobliżu drzwi (np. smartfon w kieszeni użytkownika), lub po przyłożeniu takiego urządzenia do odpowiedniego czytnika (technologia Bluetooth lub NFC).
Kontrola biometryczna
Kontrola biometryczna to kontrola dostępu w najbardziej zaawansowanej formie. Stosowana w budynkach / pomieszczeniach wymagających najwyższych standardów zabezpieczeń. Często rozwiązanie to jest, w celu podniesienia bezpieczeństwa, łączone z systemami czytników kodów dostępu. Montowane mogą być terminale kontroli siatkówki oka, linii papilarnych, urządzenia mieszane. Ze względu na wykorzystanie w tej metodzie danych wrażliwych, takie systemy montowane są tylko i wyłącznie w połączeniu z zaawansowanym zapleczem informatycznym, pozwalającym w sposób bezpieczny przechowywać dane wzorcowe i autoryzować na ich podstawie dostęp.
Oprogramowanie
Nie mniej ważnym od samych urządzeń elementem systemu jest oprogramowanie zarządzające nim i rejestrujące zdarzenia. W przypadku rozwiązań kontroli dostępu liczy się nie tylko sama autoryzacja dostępu do pomieszczenia / budynku, ale również rejestracja tego dostępu. Systemy montowane przez naszą firmę posiadają rozbudowane oprogramowanie, dedykowane konkretnym rozwiązaniom sprzętowym. Dzięki niemu osoba zarządzająca systemem ma w każdej chwili wgląd w listy wejść / wyjść, kontrolę nad uprawnieniami danego pracownika do dostępu do konkretnych stref budynku, może nawet sprawdzać, gdzie w danej chwili pracownik się znajduje. Oprogramowanie umożliwia również administratorowi systemu samodzielne programowanie kart procesorowych, przypisywanie kodów i poziomów uprawnień poszczególnym osobom i strefom, blokowanie czasowe lub trwałe praw dostępu, itp.
Wzornictwo
Bardzo ważnym dla wielu klientów aspektem przy budowie systemu kontroli dostępu jest wygląd montowanych urządzeń. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pomieszczeń muzealnych, wnętrz zabytkowych, czy chociażby biur, gdzie dobrze dobrany terminal staje się prawie niewidocznym elementem wystroju wnętrza. Chcąc sprostać tym wymaganiom montujemy terminale wielu uznanych marek, cechujące się bardzo zróżnicowanym wyglądem przy praktycznie identycznej funkcjonalności. Dzięki takiemu podejściu, każdy klient ma możliwość wyboru nie tylko funkcji i możliwości montowanych rozwiązań, ale również ich kształtu, kolorystyki i materiałów z jakich je wykonano.