Monitoring wizyjny CCTV

 

 

 

CCTV

 

Monitoring wizyjny CCTV to idealne uzupełnienie, a w niektórych przypadkach wręcz rozwinięcie możliwości, systemów alarmowych i kontroli dostępu. Obecne systemy CCTV współpracują z systemami alarmowymi, pełniąc rolę nie tylko kontroli wizyjnej i archiwizowania zdarzeń, ale również detektorów ruchu, uruchamiających określone zdarzenia w infrastrukturze bezpieczeństwa obiektu.

CCTV (j.ang. Closed-Circuit Television) – system przekazywania obrazu z określonych pomieszczeń w zamkniętym systemie odbiorczym służący do nadzoru oraz zwiększeniu bezpieczeństwa pomieszczeń lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery.

Jeszcze do niedawna rozwiązanie to stosowane było przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, biurach, zakładach pracy. Obecnie, coraz częściej monitoring wizyjny CCTV montuje się także w domach prywatnych, gdzie pozwala na zdalną kontrolę nad posesją, np. podczas naszej nieobecności.

 

monitoring wizyjny CCTV

 

 

 

 

cctv w domu

Monitoring wizyjny CCTV
w domu


 

Montując system monitoringu CCTV na terenie posesji zyskujecie Państwo kontrolę nad tym, co dzieje się wokół domu i w bezpośrednim otoczeniu posesji. Inne zalety systemu CCTV na terenie prywatnej posesji:

  • współpraca z istniejącym systemem alarmowym
  • rozszerzenie możliwości systemu alarmowego o opcje związane z działaniem kamer i strefami wykrywania ruchu
  • podniesienie bezpieczeństwa domowników, przede wszystkim dzieci, poprzez stałe monitorowanie miejsca ich przebywania
  • zdalny podgląd przez komputer, tablet, telefon

cctv w firmie

Monitoring wizyjny CCTV
w firmie


 

Jest wiele korzyści płynących z montażu systemu monitoringu wizyjnego w biurach, pomieszczeniach magazynowych, sklepach, na terenie zakładów produkcyjnych. Najważniejsze z nich to:

  • podniesienie poziomu bezpieczeństwa obiektu poprzez stałą kontrolę wizyjną budynku, jego wnętrza oraz otoczenia
  • działanie prewencyjne, zapobiegające np. kradzieżom, rozbojom
  • w momencie popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa zainstalowany system monitoringu wizyjnego dostarcza dowody w postaci nagrania z kamer
  • nie do przecenienia jest również aspekt mobilizacji pracowników, ich dyscyplinowanie, uświadomienie, że ich praca podlega w każdej chwili zdalnej kontroli pracodawcy
  • zabezpieczenie mienia pracodawcy przed nieuczciwymi pracownikami
  • współpraca z systemami kontroli czasu pracy, kontroli dostępu do pomieszczeń, alarmowymi
 

 

 

Monitoring dyskretny

 

Oddzielną kategorią systemów CCTV jest tzw. dyskretny monitoring wizyjny CCTV. W obecnych czasach coraz więcej klientów, zarówno korporacyjnych jak i prywatnych, decyduje się na jego instalowanie. Rozwiązanie to pozwala w sposób niezauważalny dla otoczenia na kontrolę pomieszczeń, zarówno w warstwie wizualnej jak i dźwiękowej. Urządzenia montowane w takich systemach są praktycznie niezauważalne, montowane w lampach, czujkach ruchu, listwach naściennych, urządzeniach codziennego użytku.

 

 

 

 

Podgląd obrazu z kamer przez Internet

 

Niezależnie od wybranego systemu (tradycyjny monitoring wizyjny CCTV lub monitoring IP) dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możliwa jest pełna obsługa, podgląd obrazu z kamer i zarządzanie systemem zdalnie, z dowolnego miejsca na ziemi. Wykorzystywane do tego celu jest połączenie internetowe, terminalem zdalnym może być laptop, tablet lub smartfon. W zależności od wersji urządzeń rejestrujących obraz, możliwe jest też odtwarzanie obrazu na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, przy pomocy zwykłej przeglądarki internetowej.

 

zdalny podgląd kamer

 

 

 

monitoring IP

Monitoring IP


 

W czasach wszechobecnych sieci komputerowych rośnie popularność rozwiązań korzystających z sieci TCP/IP jako medium transmisyjnego. Główną zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie ilości okablowania potrzebnego do pracy systemu i uproszczenie budowy systemu. W przypadku gdy na terenie posesji / firmy istnieje już sieć komputerowa, monitoring wizyjny CCTV może zostać podłączony do już istniejącej infrastruktury sieciowej.

kamery IP

Kamery sieciowe


 

Kamery sieciowe mogą pracować jako autonomiczne jednostki, pozwalając na zdalny podgląd obrazu, lub też jako jednostki większej instalacji, podłączone do centralnego węzła, zbierającego i nagrywającego obraz. Niezależnie od wybranego rozwiązania, w każdej chwili możliwy jest zdalny podgląd obrazu z kamer. W przypadku instalacji z węzłem centralnym, mamy również możliwość odtwarzania nagrań z dowolnego okresu wstecz.

 

 

 

 

 

cctv

Możliwości systemu monitoringu

 

  • podgląd obrazu „na żywo”
  • odtwarzanie nagrań z wybranego dnia i godziny, z określonej kamery
  • archiwizacja zapisu z kamer przez dowolny okres i jego odtwarzanie w dowolnym momencie
  • zapis zdarzeń na nośnik zewnętrzny w celu np. przekazania dowodu odpowiednim służbom
  • zapis obrazu zarówno w dzień jak i w nocy dzięki integracji kamer z systemami podczerwieni lub montażowi dedykowanych oświetlaczy podczerwieni dalekiego zasięgu
  • wytyczenie i kontrola wyznaczonych stref ruchu
  • zliczanie zdarzeń przejścia osób
  • możliwość rozpoznawania i zapamiętywania numerów tablic rejestracyjnych pojazdów
  • monitoring wizyjny CCTV pozwala na rozszerzenie funkcji systemu o rozpoznawanie twarzy i rejestrację osób przebywających w pomieszczeniach
  • współpraca z systemami alarmowymi i zdalnego powiadamiania
  • obsługa systemu i jego wszystkich funkcji zarówno ze stanowiska operatora jak i zdalnie, z dowolnego miejsca na ziemi, przy wykorzystaniu komputera czy telefonu podłączonego do Internetu